Kontakta oss

Kontakta expeditionen

021-10 39 00
 
exp@fryx.se

Övriga telefonnummer finns på SchoolSoft. Logga in här.

Besöksadress:

Stora gatan 57-65
724 60 VÄSTERÅS

Specifika kontaktpersoner

Söker du en specifik kontakt, mentor eller lärare, se SchoolSoft.

Rektor

Andreas Wiik
Vd/rektor/skolchef
andreas.wiik@fryx.se

Biträdande rektorer

4-6 Yvonne Cederholm
yvonne.cederholm@fryx.se

7-9 ABC Viktoria Grimfjärd
viktoria.grimfjard@fryx.se

7-9 DEF Susanne Alm
susanne.alm@fryx.se

Expeditionen

Alva Lignell
administratör, 021-10 39 00
exp@fryx.se

INTENDENT

Kai Ojala
070-310 35 85
kai.ojala@fryx.se

Elevhälsa

Åsa Tedbrant, skolsköterska
asa.tedbrant@fryx.se

Viktor Doder, skolkurator
viktor.doder@fryx.se

Specialpedagog
spec@fryx.se

SYV

Jenny Granholm
jenny.granholm@fryx.se

Biblioteket

Jonas Westman
jonas.westman@fryx.se

IT

Fredrik Spindler
it-tekniker@fryx.se

Värdshuset

Elisabeth Eklund
elisabeth.eklund@fryx.se

Hyr våra lokaler

För priser och tider, se nedan.

Aulan

Plats för c:a 250 personer

Halvdag/kväll övning:
2000 kr
Heldag övning: 3000 kr
Hyra för konsert med inträde: 2000 kr

Danssalarna

150 kvm/sal
Plats för 90 personer på läktaren.

Heldag för konferens: 3000 kr
Halvdag för konferens (kväll): 2000 kr
Hyr per timme för dans m.m: 200 kr/timme

Klassrum

175 kr/timme

Värdshuset

Plats för c:a 150 personer

Fast avgift: 1500 kr
Tilläggsavgift: 20 kr/person
Hyra av porslin (frivilligt): 10 kr/person

Kontaka skolans intendent för bokning